top of page

TYPY NA VÝLETY V OKOLÍ

jezerka-1
katerina-1
jezeri-1
cerveny-hradek-1
lesopark-1
aquadrom-1
marienberg-1
autodrom-1
medvedi-skala-1
vodopad-nivskeho-potoka-1
kocici-hlavy-1
krusnohorsky-okruh-1
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE JEZERKA

Národní přírodní rezervace (NPR) Jezerka se rozkládá
na rozhraní okresů Most a Chomutov. Leží asi 1,5 km jihozápadně od zámku Jezeří a 1,5 km severovýchodně od Vysoké Pece. Vzdálenost z Lesné je cca 19 km autem. Chráněné území má rozlohu 141,94 ha a je největší v okrese Most. Rezervace dostala svůj název hory Jezeří (705,5 m), jejíž vrchol je nejvyšším bodem chráněného území. NPR. Skalnaté temeno hory patří k nejatraktivnějším místům v mosteckém Krušnohoří a otvírají se odtud překrásné pohledy na protější Jedlovou, údolí Vesnického potoka, přehradu Jezeří, ale také méně radostný výhled směrem k jihu na krajinu zlikvidovanou hnědouhelným velkolomem Čs. armády, přecházející v dáli v poněkud optimističtější Žatecko a kopce Českého středohoří.

ZÁMEK JEZEŘÍ

Zámek Jezeří - je považován za největší barokní stavbu v Evropě. Ve své době byl vyhlášeným kulturním centrem, kde se hrála divadla, pořádaly hudební večery a k jeho renomé patřily i zahrada, obora a proslulý zámecký park (dnes pouze část, tzv. „arboretum“). Zámek stojí ve výšce 387 m na skalnatém ostrohu nad povrchovým dolem velkolomu Československé armády, přibližně 3 km západně od Černic.
Ze zámeckých teras býval kdysi nádherný výhled na okolní krajinu rozprostírající se od úpatí hor směrem k Mostu. Dnešní pohled je sice méně impozantní ale zato poučný – ukazuje to, jak snadno lze krajinu zlikvidovat povrchovou těžbou uhlí. Návštěva je určena jak pro individuální turisty, tak pro celé rodiny s dětmi. Ty na zámku zaujme především strašidelné sklepení a pokoj alchymisty. Na zámku se pořádají mj. netradiční prohlídky s kostýmovanými scénami a soutěže pro děti.

Otevírací doba: Duben: so - ne 10:00 - 17:00, Květen - Září:
út - ne 10:00 - 18:00, Říjen: so - ne 10:00 - 16:00
Vstupné: 70 Kč
Více informací: www.zamek-jezeri.cz

KRUŠNOHORSKÝ OKRUH 

Vyznačená trasa v mapě vede městečky a vesničkami, které spojuje obdobná minulost. Putování začíná v podhorském městě Litvínov, vede na vrcholky Krušných hor, provede zajímavostmi historickými i přírodními a vrací se zpět z opačné strany do města Litvínova. Ale vzhledem k tomu, že trasa krušnohorského okruhu tvoří uzavřený okruh, lze cestu začít v libovolném úseku. 

Odkaz na mapu zde

AQUAPARK V MARIENBERGU

Naleznete zde bazén s umělými vlnami a s průtokovým kanálem, 2 vytápěné venkovní bazény (jeden se slanou vodou), bazén s vřídelními lehátky a masážními tryskami. 

Otevírací doba: 10:00 - 22:00

Vstupné: celodenní 14,50 € (dospělý), 10,00 € (děti)

Více informací: www.aquamarien.de/startseite

MEDVĚDÍ SKÁLA

Medvědí skála je druhá nejvyšší hora Mostecka a nejvyšší vrchol Rudolické hornatiny, měří 923,8 m. Na vrcholu najdete vícero skalek a skalních útvarů rozesetých do širšího okolí. Prostor je řídce zalesněn smrkem a jeřabinami. Nejvyšší bod tvoří asi 7 m vysoká skalnatá homole, na její špičce je zasazen žulový kámen označující triangulační bod. Odsud se nechte unést nádherným kruhovým rozhledem, jedním z nejhezčích na Mostecku: na severu Hora Svaté Kateřiny, na severovýchodě Jeřabina, Černý vrch, Loučná, Stropník, na východě Litvínov, na jihovýchodě Mostecká pánev, Bořeň, Milešovka, Zlatník, Hněvín a další kopce Českého Středohoří, na jihozápadě Doupovské hory, na západě Klínovec. Na vrchol se nejlépe vydejte z Lesné po červené turistické značce, ve správnou chvíli uhněte na lesní cestu, která vede přímo k vrcholu. Ten je dobře viditelný už z dálky, nemůžete jej minout. Značená cesta sem nevede. Oběd si pak dejte v Horském hotelu Lesná. Po obědě si můžete odfrknout v lesenském arboretu, jehož součástí je i suprové dětské hřiště.

KOČIČÍ HLAVY

Kočičí hlavy jsou skalní útvar na lesní cestě nedaleko za Pyšnou. Pískovokamenitá cesta vedoucí vcelku po vrstevnici z chatařské oblasti na okraji Pyšné vás zavede na několik zajímavých míst. Jedním z nich jsou právě Kočičí hlavy. Na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak i horolezectví. Z vrcholku skály je rozhled do údolí říčky Lužec a dále do kraje. Pokud budete chtít po cestě pokračovat, dojdete na další zajímavé místo, a tím je vodopád Nivského potoka. Poté se můžete rozhodnout, zda-li vyrazíte směrem k Lesné nebo na asfaltovou silnici vedoucí do Rudolic v Horách. Zdejší lokalita Lesná-Pyšná-Svahová je v letním období ideální na vyjížďky na kole, v zimě jsem si slíbil, že sem vyrazím na běžkách.

ROZHLEDNA NA RŮŽOVÉM VRCHU NA HOŘE SVATÉ KATEŘINY

Kamennou rozhlednu s dřevěnou nástavbou najdete
na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na jižním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny, asi 7 km autem z Lesné. Šestnáctimetrová věž, byla poprvé otevřena 17. srpna 1902 za účelem zatraktivnit oblast pro turisty. Z vyhlídkové plošiny uvidíme na východě Novou Ves v Horách s větrnými elektrárnami na Strážném vrchu, v dálce vrchol Milešovky v Českém středohoří, na jihu Medvědí skálu a vpravo osadu Malý Háj s kostelíkem. Pěkný pohled je i dolů severně na Horu Svaté Kateřiny s kostelem sv. Kateřiny. Na severozápadě se otvírá výhled na Kamenný vrch a německé městečko Olbernhau, na severu spatříme na německém území větrné elektrárny a kopec Schwartenberg a před ním kopec Ahornberg. Na severovýchodě se pak vypíná nejvyšší kopec východní části Krušných hor Loučná a vrch Jeřabina s opravenou rozhlednou. Celkově je však výhled omezen pouze na okolní kopce do vzdálenosti kolem 5km. 
K rozhledně vede zelená turistická značka z osady Malý Háj přes Horu Svaté Kateřiny nebo z jiné strany od zámku Jezeří. Od silnice Horní Jiřetín-Brandov vede k rozhledně užší asfaltka, při které lze parkovat.

Otevírací doba: květen - říjen 11:00 - 17:00 
Vstupné: 20 Kč

Více informací: www.horasvatekateriny.cz

BAROKNÍ ZÁMEK ČERVENÝ HRÁDEK

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte zámek Červený hrádek. V idylickém prostředí uprostřed parku a okolní obory se nad klidnou hladinou rybníka vyjímá nádherná stavba barokního zámku. Starobylé schodiště spojuje zámek s okolním světem. Po něm do zámku vstupovala historie. Vstupte i Vy a naslouchejte ozvěnám kroků věků dávno minulých... Kromě historických památek a nádherného prostředí návštěvníkům nabízí i stálé výstavy. Prostory zámku, evokující dávnou historii, přímo vybízejí k návštěvě
a pořádání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Stálé prohlídky komnat, výstavy, svatební obřady a pravidelné kulturní akce patří v této oblasti k nejvyhledávanějším.

Otevírací doba: Duben: út - ne 10:00 - 16:00, Květen - Září:
út - ne 10:00 - 17:00, Říjen: út - ne 10:00 - 16:00
Vstupné: 80 Kč

Více informací: www.zamek-cerveny-hradek.cz

LESOPARK V CHOMUTOVĚ

Lesopark v Chomutov - Podkrušnohorský zoopark se snaží přiblížit obyvatelům a návštěvníkům Chomutova především neopakovatelnou krásu fauny Evropy. Nesetkáte se tu s exotickými zvířaty, ale zjistíte, že i přímo ve vašem okolí a v místech, která důvěrně znáte, žijí tvorové, kteří jsou pro vás často zahaleni rouškou tajemství.

 

Otevírací doba: Březen - Květen, Září - Říjen: 9:00 - 17:00, Červen - Srpen: 9:00 - 18:00, Listopad - Únor: 9:00 -16:00

Více informací: www.zoopark.cz

AQUADROM MOST

Aquadrom Most představuje komplexní možnost relaxace
a sportovního vyžití pro širokou veřejnost. Parkování, bezbariérový přístup, nerezové bazény, vodní atrakce, příjemné teploty a čistota. Kromě plavání a vodních radovánek můžete využít i celou řadu našich wellness služeb.

Otevírací doba: Po 12:00 - 21:00, Út, Čt 6:00 - 21:00, 
St, Pá, So, Ne 9:00 - 21:00 

Vstupné: celodenní 190 Kč (dospělý), 145 Kč (děti)

Více informací: www.aquadrom.cz

AUTODROM MOST

Nový mostecký okruh získal tříletý licenční certifikát Mezinárodní motocyklové federace FIM pro konání motocyklových mistrovských závodů a na stejnou dobu mu byla udělena licence Mezinárodní automobilové federace FIA, jenž vedle závodů cestovních automobilů umožňovala také klání vozidel skupiny C, formulí 3 a vozů Interserie.

 

Více informací: www.autodrom-most.cz

VODOPÁD NIVSKÉHO POTOKA

Mezi vesničkami Svahová a Lesná nad Jirkovem najdete
v krásné nedotčené přírodě dobře přístupný vodopád nacházející se na Nivském potoce. Dno údolí tu v jednom místě tvoří skalní práh, přes který potok přepadá. Vznikl zde tak čtyřmetrový vodopád, pod nímž jsou ještě další dva nízké stupně. Na starých německých mapách označován jako Aubachfall bei Neuhaus (vodopád Nivského potoka 
u Svahové), novější regionální časopis uvádí název Helenčiny vodopády. Samotný vodopád leží v nadmořské výšce 730m
a ze Svahové se téměř až k němu dostanete po červené turistické značce. Informační tabule a vyšlapané pěšinky vás upozorní, že jste již na místě. Pokud budete pokračovat dalších 350 metrů, dojdete na pískokamenitou cestu, po které se můžete vydat vpravo k vesničce Pyšná, případně rovně
do Lesné. Pokud zatočíte vpravo, narazíte ještě na skalní útvar Kočičí hlavy. Celá zdejší oblast Lesná-Pyšná-Svahová
je v letním období ideální na vyjížďky na kole, v zimě perfektní pro milovníky běžeckého a sjezdového lyžování.

bottom of page